Hledání bytu a rezervační smlouva - na co si dát pozor
Koupě nemovitosti je jedna z činností, které většina z nás absolvuje jen párkrát za život. Jedná se o velmi významnou investici a důležité rozhodnutí, které nás bude ovlivňovat po mnoho dalších let, ať už tím způsobem, že v nemovitosti budeme spokojeně bydlet, budeme ji pronajímat či za ni budeme splácet hypoteční úvěr. Z naší praxe bohužel vyplynulo, že ne každý v dnešní době přistupuje ke koupi nemovitosti dostatečně odpovědně. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli začít tento krátký seriál, ve kterém se budeme pravidelně věnovat věcem, na které je třeba si dát z našeho pohledu při koupi bytu z právního hlediska pozor, a co nepodcenit.

1. Nenechejte se zahnat do časové tísně
Našli jste vysněný byt za skvělou cenu a tušíte, že se o něj společně s Vámi třese další deset uchazečů? Je jisté, že v tomto okamžiku je třeba jednat rychle, aby Vám ti méně opatrní nemovitost nerezervovali před nosem, není ovšem radno nechat na sebe ze strany realitní kanceláře nebo prodávající strany tlačit. Skládat rezervační zálohu na nemovitost a sepisovat rezervační smlouvu, byste měli až v případě, kdy jste si toho o nemovitosti zjistili, co nejvíce a jste si jistí, že nemovitost nemá žádné vady, případně že jste schopni nemovitost zafinancovat. Ideální tedy je, si již před prohlídkou nemovitosti nechat zaslat ze strany realitní kanceláře či vlastníka veškeré podklady a informace k nemovitosti jako například návrhy smluv, nabývací tituly ad., abyste si je mohli pečlivě prostudovat a ověřit. V případě, že se bude prodávající nebo realitní makléř zdráhat Vám předmětné doklady zaslat, aniž by k tomu měl validní důvody, jedná se zcela určitě o důvod k ostražitosti. Doporučujeme také návštěvu katastru nemovitostí a prostudování příslušných listů vlastnictví, na kterých se nemovitost nachází, abyste zjistili zda nemovitosti neváznou věcná břemena, poznámky spornosti či jiné záznamy. V případě, že jste se rozhodli financovat koupi nemovitosti hypotečním úvěrem, je vhodné předběžně projednat s bankou možnosti financování. Nezapomeňte si také zjistit, kde se pohybuje odhadní cena nemovitosti, a zda se liší či rovná kupní ceně.
2. Dejte si pozor na znění rezervačních smluv
Během naší praxe jsme narazili na mnoho typů rezervačních smluv, které byly napsané velmi jednostranně a pro klienty nevýhodně. Doporučujeme proto podmínky v rezervačních smlouvách velmi důsledně zvážit a nebát se smlouvy prodejcům či realitním kancelářím připomínkovat. Dobrá rezervační smlouva by neměla být nastavena jednostranně a měla by pamatovat na ochranu kupujícího v případech, kdy by se po jejím podpisu zjistilo, že nemovitost měla vady. o kterých kupujících nemohl vědět, nebo jej realitní makléř či prodávající ujišťoval, že je nemá. V případě, že Vás realitní makléř ujišťuje o skutečnosti, že nemovitost má či bude mít nějaké vlastnosti, o kterých si nemůžete být v době podpisu rezervační smlouvy, vyjednejte si, aby tyto vlastnosti byly přesně popsány v rezervační smlouvě, a pokud by se tak nestalo, aby Vám byl vrácen rezervační poplatek.