top of page

Smlouva na fotografické a video služby


Smlouva na fotografické či video služby má specifika a není dobré je podceňovat, ať už kvůli vzrůstajícím obavám z GDPR či s ohledem na současné trendy a šíření obsahu na sociálních sítích. Jste kameraman, fotograf či freelancer s podobným zaměřením a uvažujete o tom, že smluvní vztah budete řešit písemnou formou? Právě pro vás jsou zaměřeny tyto řádky.

fotografické služby

1. Hlavně jednoduše a srozumitelně

U jakéhokoliv obdobného podnikání, kdy jednáte s klientem na přímo platí, že smlouva by měla být krátká, výstižná a hlavně srozumitelná. Vyvarujte se právním kličkám a šroubovaným větám ze vzorů stažených z internetu. Váš klient musí ihned pochopit, o co se jedná. Záleží samozřejmě na konkrétním případě, ale bohatě by vám na všechna potřebná ustanovení měly vystačit dvě stránky textu.

2. Jaký bude obsah vaší práce

Ve smlouvě jasně definujte kolik času s klientem strávíte realizací a kolik materiálu následně pro klienta připravíte k odevzdání. Dobré je uvést přesné množství fotografií či délku odevzdávaného videa. Specifikujte také jakou formou budete výsledek vaší práce předávat, zda fyzicky či elektronicky a v jakém formátu.

3. Ujistěte se, že klient zná vaše portfolio

Každý někdy narazí na věčně nespokojeného klienta s nerealizovatelnými představami. Klíčové je proto ve smlouvě definovat, kdo bude vybírat finální záběry k úpravě (zda klient či dodavatel) a jakou úpravu má klient očekávat. Vhodné je také doplnit ustanovení, s odkazem na vaše webové portfolio a s ujištěním, že klient zná vaši práci a ví, jak vypadá váš běžný pracovní výsledek.

4. Nezapomeňte na licence

Ať už fotografie či video, jedná se o vaše autorské dílo a vy byste proto neměli zapomenout na licenční ujednání. Je třeba uvést jakou formou licenci udělujete. Má klient právo vaše dílo předávat dál nebo je prodávat? Může vaše dílo použít ke komerčním účelům, a pokud ano jakým způsobem?

5. Nezapomeňte na vlastní prezentaci

Chcete se se svými fotografiemi či videem prezentovat do budoucna či je zařadit do svého portfolia? Nezapomeňte do smlouvy uvést, že klient vám k tomuto užití dává své svolení. Dobré je také přesně vyjmenovat jakou formou plánujete svoji práci prezentovat (např. web, facebooková stránka, výstavy ad.)

6. V neposlední řadě cena

Nezapomeňte jasně definovat jaká odměna vám za výslednou práci náleží, a kdy a jakou formou bude splatná. Pamatujte také, že přání klientů se mohou v čase měnit, je proto dobré ve smlouvě již předpokládat případné vícepráce a jejich ocenění.

7. Speciální požadavky nebo služby

Nabízíte klientovi nějakou nadstandardní službu či má klient specifické požadavky? Doplňte je do smlouvy a nezapomeňte adekvátně upravit také výslednou odměnu, předejdete pak případným nedorozuměním.

Zaujala vás problematika a chcete pomoci podobnou smlouvu vyhotovit? Kontaktujte mne na emailu hrabovska.jit@gmail.com či na telefonu +420 775 093 093

 
Doporučené
Nedávné
Archiv
Záložky

Lori 2024

bottom of page