top of page

Převod nemovitosti na děti

Při řešení finančního vypořádání mezi rodiči občas nastávají situace, kdy rodiče hledají východisko v možnosti převedení části svého nemovitého majetku na své děti. Vnímají to často jako jisté zajištění svých potomků do budoucna i jako možné řešení patové situace, kdy při dnešních cenách nemovitostí nemusí být snadné druhého partnera při vypořádání z nemovitosti vyplatit.

V případě, že jsou ovšem děti nezletilé, musí tento převod vždy posvětit soud. Vlastnictví totiž nepřináší pouze výhody, ale také zavazuje. S vlastnictvím nemovitosti je spojena její údržba, náklady na její provoz a mnohdy i úvěrové zatížení. Je pochopitelné, že pětileté dítě bude například jen stěží hledat do nemovitosti nájemníka nebo řešit se společenstvím vlastníků náklady na opravu střechy. Je proto vhodné, aby si předtím než se obrátí na soud, rodiče odpověděli na otázku, jakým způsobem bude správa vlastnictví řešena, a kdo za ni bude mít odpovědnost, a zda nově nabyté vlastnictví nemovitosti nemůže být dítěti v důsledku na újmu. Odpověď na tyto otázky bude totiž v rámci soudního řízení zajímat soud především.


Návrh na jmenování kolizního opatrovníka

Ještě předtím než rodiče podají soudu návrh na schválení právního jednání za nezletilého, obrátí se na soud s návrhem na jmenování kolizního opatrovníka. Obecně nic nebrání tomu, aby obě podání podali rodiče zaráz, bez jmenování kolizního opatrovníka ovšem nemůže soud při darování mezi rodiči a dětmi rozhodnout. Kolizní opatrovník musí být dětem jmenován právě proto, že v řízení kdy rodiče převádí část svého majetku na dítě a jejich zájmy tedy mohou být v rozporu. Ideální je ve svém vlastním okolí vybrat nějakou důvěryhodnou osobu, která nemá na věci osobní zájem a tu soudu jako kolizního opatrovníka navrhnout. Je to právě kolizní opatrovník, kdo bude smlouvu o převodu nemovitosti za dítě podepisovat.


Návrh na schválení právního jednání za nezletilého

Návrhem na schválení právního jednání za nezletilého se pak rodiče na soud obrací již s konkrétní žádostí o to, aby soud přivolil k podpisu smlouvy. Řízení probíhá poměrně neformálně, rodiče se ale musí připravit na to, že budou soudem vyslechnuti. Pokud je nezletilý ve věku, kdy to již připadá v úvahu, bude soud zajímat i jeho postoj ve věci. Při výslechu je dobré se připravit na otázky týkající se toho, co rodiče k darování vedlo, jakým způsobem bude o nemovitost pečováno, jaká vyplývají z darování rizika a přínosy pro dítě.


Pozor na katastr

Přivolením soudu k podpisu smlouvy ještě není vyhráno. Smlouva totiž musí být zcela bez chyby a v pořádku projít řízením u katastrálního úřadu. S ohledem na to, že součástí podání na katastr je také pravomocný rozsudek soudu ve věci, je třeba aby byla nemovitost správně specifikována i v něm. Lze tedy shrnout, že část týkající se řízení před katastrálním úřadem je tou paradoxně nejtěžší. Pokud se až u katastru zjistí, že byla smlouva sepsána nesprávně, je bohužel velmi pravděpodobné, že budou rodiče celé kolečko muset absolvovat znovu.


Jak dlouho to potrvá?

Lhůta k vyřízení záleží na konkrétním soudě, který záležitost vyřizuje. Obecně lze ale říci, že předvolání k soudu přijde rodičům v období jednoho do měsíců od podání návrhů na soud. Většinou nic nebrání tomu, aby byla celá záležitost vyřízena během jediného jednání. Další měsíc až dva pak může trvat vyhotovení písemného rozsudku a vyznačení doložky právní moci. Na řízení před katastrálním úřadem je třeba počítat dobu minimálně dvaceti dní. Z výše uvedeného je zřejmé, že převod nemovitosti na děti není z nejrychlejších a v případě komplikací se může ještě víc protáhnout.


______________________________________________________________

Potřebujete poradit jak postupovat při darování nemovitosti dětem? Jsem vám k dispozici na telefonu +420 775 093 093 či na emailu: advokat@hrabovska.net.


Doporučené
Nedávné
Archiv
Záložky
bottom of page