Rezervační smlouva na byt - vyplatí se nechat si poradit
Nákup nemovitostí je v posledních letech zvláště ve velkých městech rychloobrátkové zboží. Někteří realitní makléři se chlubí tím, že již v první den prohlídek jim koupěchtivý zájemce složí zálohu v hotovosti a podepíše rezervační smlouvu. Situace na trhu je skutečně taková, že pokud kupec nepostupuje rychle, byt mu "vyfoukne" někdo jiný. Nechat se ovšem makléřem či prodávajícím vehnat do časové tísně se může vymstít a vždy stojí za to si před podpisem smlouvy nechat poradit. Zde je několik tipů, jak při rezervaci nemovitosti postupovat:
1. Vyžádejte si rezervační smlouvu již před samotnou prohlídkou
Zaujala vás nějaký byt a máte pocit, že by mohl být ten pravý? Nebojte se vyzvat makléře, aby vám návrh rezervační smlouvy zaslal ještě před samotnou prohlídkou. Získáte tak čas si ji podrobně prostudovat, případně ji poslat vašemu právníkovi ke kontrole. Společně s rezervační smlouvou si vyžádejte také další potřebné doklady, které se mohou případ od případu lišit (např. evidenční listy a případná vyúčtování, stanovy SVJ, potvrzení o bezdlužnosti ve vztahu k SVJ ad.) V případě, že vám makléř přislíbí jejich dodání až po podpisu rezervační smlouvy, nezapomeňte tento příslib poznamenat do smlouvy.
2. Vidět byt jednou nestačí
Určitě jste již mnohokrát četli větu: "Kupující se seznámil se stavem věci, je mu znám její právní a faktický stav a v tomto stavu ji do svého vlastnictví přebírá." Je poměrně běžnou součástí kupních smluv, ale prohlásit něco takového v rámci rezervační smlouvy je velmi předčasné. Běžná prvotní prohlídka nemovitosti trvá asi 10 až 15 minut. Za tak krátkou dobu rozhodně nestihnete nemovitost důkladně prohlédnout ani kdybyste byli stavař a profesionál. Nemovitost může mít vady, o kterých nemusí mít ani realitní makléř povědomí jednoduše proto, že mu jej prodávající zatajil. Nezavazujte se proto k tomu, že nemovitost za všech okolností koupíte. Vymiňte si ideálně, že budete moci nemovitost navštívit ještě jednou v doprovodu nezávislého stavebního inspektora či jiného odborníka. Právní stav nemovitosti zase nechejte prověřit svým právníkem.
3. Zkontroluje jak a z čeho bude vyplacena odměna realitního makléře
Rezervační zálohy na nemovitost bývají nezřídka velmi vysoké. Vždy proto zkontrolujte, jak bude se zálohou naloženo a v jakém případě na ni má makléř nárok. Je důležité se zaměřit na to, zda bude záloha odečtena z kupní ceny nemovitosti a zda ustanovení v rezervační smlouvě odpovídá vaší společné dohodě. Zaměřte se také na to, kdy bude odměna splatná a jaký vliv bude na její vyplacení mít, pokud vy, protistrana či dokonce sám makléř od smlouvy odstoupíte.
4. Nenechte se zahnat do kouta
Máte pocit, že je něco špatně? Něco se vám nezdá nebo něčemu nerozumíte? Nebojte se během podpisu požádat o vysvětlení nebo přímo ze schůzky zavolat svého advokáta s žádostí o radu. Koupě nemovitosti je významná životní událost, kterou neděláme každý den a je třeba k ní přistupovat obezřetně.
Potřebujete zkontrolovat rezervační smlouvu na byt či v této záležitosti poradit a celá záležitost spěchá. Nebojte se na mne obrátit na telefonu 775 093 093. Ráda vám vyjdu s revizí rezervační smlouvy vstříc.
Comments